Gastroskopia

Home Badanie kapsułką endoskopową

Badanie kapsułką endoskopową

Dokładna i bezbolesna ocena jelita cienkiego

Kapsułka endoskopowa umożliwia szczegółową ocenę jelita cienkiego. Badanie kapsułką jest wykonywane w przypadku, gdy standardowe badania endoskopowe (gastroskopia i kolonoskopia) nie udzieliły odpowiedzi na pytanie, co jest przyczyną dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. krwawienia z przewodu pokarmowego, przewlekły ból brzucha, podejrzenie patologii w jelicie cienkim). Badanie polega na połknięciu małej kapsułki, bezprzewodowym monitorowaniu jej pasażu w przewodzie pokarmowym za pomocą małego urządzenia z kamerą rejestrującą. Jest to badanie całkowicie bezbolesne, przeprowadzane w Endoklinice i domu pacjenta.

Kapsułka endoskopowa to małe urządzenie, o wymiarach 24 × 11 mm, wyposażone w wysokiej rozdzielczości cyfrową kamerę, soczewkę, oświetlenie LED, baterię i małe urządzenie rejestrujące obraz. Po połknięciu kapsułka wykonuje i zapisuje obrazy błony śluzowej jelita cienkiego, które następnie są odczytywane przy pomocy zaawansowanych programów komputerowych i interpretowane przez doświadczonego lekarza.

Badanie kapsułką endoskopową – Przygotowanie do badania

Ok. 12 godzin przed badaniem zalecamy dietę płynną – ostatni lekki posiłek do godziny 14:00 w dniu poprzedzającym badanie. W godzinach popołudniowych/wieczornych wypicie preparatu oczyszczającego jelito w objętości ok. 1 litra płynu + 20 kropli simeticonu.

W dniu badania, ok. 2 godziny przed wizytą, wypicie ok. 500 ml niegazowanej wody. Ok. 30 minut przed badaniem wypicie ok. ½ szklanki wody + 20 kropli simetikonu. Przed połknięciem kapsułki endoskopowej należy wypełnić odpowiednie formularze.

Badanie kapsułką endoskopową – Przebieg badania

Badanie trwa ok. 12 godzin. Nie naklejamy żadnych diod – obraz jest zdalnie przesyłany z kapsułki w jelicie do małego rejestratora video. Po 2 godzinach od połknięcia kapsułki można spożywać klarowne płyny, a po 4 godzinach spożyć lekki posiłek. Można też bez przeszkód korzystać z telefonów komórkowych, komputera, laptopa i sprzętu RTV.

Badanie kapsułką endoskopową – Wskazania

  • krwawienie z przewodu pokarmowego o nieustalonej przyczynie (kiedy nie stwierdzono odchyleń w rutynowych badaniach endoskopowych)
  • przewlekła niedokrwistość z niedoboru żelaza (o nieustalonej przyczynie)
  • oporny na leczenie zespół jelita nadwrażliwego (IBS)
  • podejrzenie polipów i guza jelita cienkiego
  • polekowe uszkodzenia jelita cienkiego
  • monitorowanie choroby trzewnej i nadzór pacjentów z wieloletnią celiakią (istnieje wtedy ryzyko choroby nowotworowej jelita cienkiego)
  • podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Badanie kapsułką endoskopową – Przeciwskazania

  • zwężenie oraz niedrożność przewodu pokarmowego
  • podejrzenie zwężenia oraz niedrożności przewodu pokarmowego
  • ciąża
  • stymulator serca (wskazana konsultacja kardiologiczna)
  • zaburzenia połykania
Badanie kapsułką endoskopową – Możliwe powikłania

Powikłania po połknięciu kapsułki endoskopowej występują niezmiernie rzadko. Może dojść do utknięcia kapsułki w przewodzie pokarmowym, jednak ryzyko zdarzenia ocenia się na mniej niż 1%. Ryzyko jest nieznacznie większe (2%) u osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, przyjmujących przewlekle niesteroidowe leki przeciwzapalne lub u osób z ryzykiem zwężeń w jelicie cienkim. Wtedy usunięcie kapsułki może się wiązać z zabiegiem chirurgicznym.

Rejestracja

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Zostaw do siebie kontakt!

Skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to będzie możliwe. Zaproponujemy Ci dogodny termin badania i odpowiemy na Twoje pytania.