Polacy lekceważą ból brzucha. „Nie zawsze jest prawidłowo interpretowany”

badanie pacjentki u gastrologa

Ból brzucha to powszechny problem, który dotyka miliony Polaków. Ponad połowa skarży się na bóle związane z układem pokarmowym. Jak prawidłowo interpretować ból? Odpowiada dr hab. n.med. Wojciech Marlicz.

– Według danych Fundacji Rzymskiej, bólu związanego z układem pokarmowym doświadcza aż 40 proc. populacji, czyli 8 milionów Polaków, przez co jest on jednym z najczęstszych powodów interwencji medycznych. Problem jednak w tym, że nie zawsze ból jest prawidłowo interpretowany przez pacjenta i kończy się wizytą u specjalisty – zaznacza dr hab. n.med. Wojciech Marlicz, gastrolog.

Konsekwencją jest opóźniająca się diagnostyka i mieć przełożenie na rozwój choroby. Tymczasem w wielu przypadkach liczy się czas i to od niego zależy powodzenie leczenia.

Na co zwrócić uwagę, by prawidłowo rozpoznać ból?

– Inne są objawy przy ostrych bólach brzucha, a inne przy przewlekłych. W przypadku stanów ostrych ból będzie bardzo silny i nagły. To dwie kluczowe cechy. Taki ból nie ustaje przez kilka godzin, a nawet dni. Mogą mu towarzyszyć m.in. gorączka i silne poty, co jest oznaką ostrego stanu zapalnego – tłumaczy dr Marlicz.

Więcej na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/polacy-lekcewaza-bol-brzucha-nie-zawsze-jest-prawidlowo-interpretowany